Linienie kotów to proces zupełnie naturalny – średnio dwa razy w roku nasze zwierzaki zmieniają pokrywę włosową, co wiąże się ze wzmożonym wypadaniem sierści. Zwykle powinno się to odbywać na wiosnę oraz w lecie, jednak zmiany w sposobie życia kotów powodują zaburzenie tego cyklu. Zwierzęta przebywające przez cały czas w ogrzewanych mieszkaniach gubią sierść stopniowo przez cały rok. Wzmożone wypadanie może jednak prowadzić do łysienia i opiekunowie powinni umieć rozpoznać jego objawy. Problem najczęściej dotyczy konkretnych obszarów na ciele i takie punktowe łysienie powinno zaniepokoić właścicieli kota.

Pyszczek i ogon

Łysienie tych okolic oznacza najczęściej zarażenie pasożytami zewnętrznymi. Wiąże się ono z łojotokiem, który szczególnie dotyka okolic podbródka oraz grzbietu ogona i przyczynia się do wypadania sierści. Przerzedzenie związane jest z zaleganiem na skórze złogów tłuszczu, zatykających mieszki włosowe, co prowadzi do osłabienia włosków.

Łysienie ogona może zdradzać również zaburzenia hormonalne związane z nadczynnością kory nadnerczy lub niedoczynnością tarczycy. Podobne objawy mogą pojawić się także u kotek poddanych zabiegowi sterylizacji.

Brzuch

Również w przypadku wypadaniu sierści z okolic brzucha, jego możliwą przyczyną są zmiany hormonalne. Nie jest to jednak jedyny powód – tego rodzaju łysienie wiąże się także często z alergiami pokarmowymi lub wziewnymi. Łączą się one z nadmiernym wylizywaniem futra lub przygryzaniem skóry, co prowadzi do wypadania sierści. Podobne reakcje są również odpowiedzią na długotrwały stres związany na przykład ze zmianami w otoczeniu.

Boki ciała

Możliwych przyczyn łysienia jest kilka – może być spowodowane atopią (rodzajem alergii wziewnej), zmianami hormonalnymi oraz nowotworami jąder lub jajników również powodującymi zaburzenie gospodarki hormonalnej.

Grzbiet

Najczęstszą przyczyną są zmiany psychiki kota o podłożu depresyjnym oraz związane ze stresem. Diagnozując ten rodzaj łysienia, należy także przyjrzeć się skórze kota – wypadanie sierści powodują również pchły, jeśli zwierzę jest uczulone na alergeny obecne w ich ślinie i silnie się drapie.

Leczenie

Zdiagnozowanie przyczyny utraty sierści nie jest proste, dlatego wymaga wizyty u specjalisty. Tylko weterynarz jest w stanie dobrać odpowiednią terapię, by zahamować łysienie, niezbędne jest również wykonanie kompleksowych badań – test na obecność grzyba w skórze, diagnostyka hormonalną i badanie histopatologiczne.

Niezależnie od diagnozy weterynarza i konkretnej terapii, warto na co dzień dbać o stan sierści kota. Pomoże w tym przede wszystkim odpowiednio zbilansowana dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, pierwiastki: żelazo, miedź i jod oraz witaminy z grupy B (m.in. tiamina, ryboflawina czy kwas pantotenowy).

Warto przeczytać