Babeszjoza stwarza zagrożenie dla życia psów, a dodatkowo należy również do chorób, które dotykają ludzi, powodując zoonozę.

W okresie wiosenno-letnim opiekunowie psów powinni ze szczególną bacznością obserwować zachowanie zwierząt oraz zwracać uwagę na obecność na ich skórze kleszczy. Za pojawienie się choroby odpowiedzialne są pierwotniaki Babesia canis i Babesia gibsoni przenoszone właśnie przez te pasożyty i poprzez ich ugryzienie dostają się do krwi zwierzęcia, a następnie namnażają w czerwonych krwinkach. Zagrożenie stanowią w szczególności określone gatunki: kleszcz łąkowy, kleszcz psi i kleszcz pospolity.

Objawy i przebieg choroby

Pierwsze oznaki zakażenia mogą być mylące i przypominać przeziębienie. Pies jest osłabiony i apatyczny oraz nie chce przyjmować wody i pokarmów. Ogólne obniżenie nastoju powinno zaniepokoić opiekunów, bo niechęć do spacerów, zabawy i brak reakcji na bodźce zewnętrzne musi mieć swoje podłoże.

Kolejny etap choroby charakteryzuje się powiększeniem węzłów chłonnych, a badania przeprowadzone przez weterynarza wskazują na niedokrwistość, spadek ilości hemoglobiny we krwi oraz zmiany w wątrobie i nerkach - wzrost poziomu transaminaz wątrobowych oraz podwyższenie parametrów nerkowych.

Postępująca babeszjoza powoduje dalsze problemy z układem moczowym. W wyniku hemoglobinurii mocz przybiera kolor rdzawo-brązowy, a czasem może dojść do jego całkowitego zatrzymania na skutek uszkodzenia nerek. Pojawiają się wymioty, biegunka oraz dolegliwości wątrobowe.

Jeśli opiekunowie psa nie podejmą leczenia, babeszjoza prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie zwierzęca, a nawet do jego śmierci.

Leczenie

Przebieg terapii zależy od tego, na jakim etapie zostanie wykryta choroba. Szybka diagnoza pozwala na zastosowanie przez lekarza weterynarii leków przeciw pierwotniakom i płynoterapii. Jednocześnie podejmuje się leczenie objawów towarzyszących przy pomocy odpowiednio dobranych leków.

Leczenie bywa o wiele bardziej uporczywe, jeśli dojdzie do tak zwanego zakażenia mieszanego i oprócz pierwotniaków, w krwi zwierzęcia znajdą się również krętki z rodzaju Borrelia.

Jako że babeszjoza to choroba przenoszona przez kleszcze, bardzo ważna jest profilaktyka – stosowanie płynów, obroży i szczepionek przeciwko nim może uchronić psa przed powikłaniami po ugryzieniu. Jeśli na skórze psa zauważymy kleszcza, niezbędne jest jego niezwłoczne, całkowite usunięcie, aby nie doszło do zakażenia.

Inną drogą dostania się do krwi psa pierwotniaków wywołujących babeszjozę jest choroba ciężarnej suki, która przekazuje ją nienarodzonym szczeniętom.

Warto przeczytać