Roztocza atakują zarówno ludzi, jak również zwierzęta i nie pozostają bez wpływu na ich zdrowie. Przenoszone przez nie patogeny i wpuszczane do krwi ofiary toksyny mogą powodować szereg chorób: babeszjozę, boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych, erlichiozę, haemobartonellozę.

Trudno całkowicie ustrzec psa przed kontaktem z kleszczami, szczególnie podczas spacerów. Występują na łąkach i lasach, a więc w miejscach gdzie psy poruszają się swobodnie, często pod mniejszym nadzorem ze strony opiekuna. Wzmożona aktywność kleszczy to okres od połowy kwietnia do połowy listopada, ale również w zimie nie można wykluczyć ich inwazji, szczególnie jeśli temperatura na zewnątrz waha w się w okolicach 10 stopni.

Po powrocie ze spaceru bardzo ważna jest kontrola stanu skóry zwierzęcia. Kleszcze często żerują w miejscach mało widocznych, za to dobrze ukrwionych, takich jak okolice uszu, głowy, pach i klatki piersiowej. Niewielkie roztocze o wielkości kilku milimetrów wysysa krew swojej ofiary i może osiągnąć rozmiary przekraczające jeden centymetr.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Do najczęściej spotykanych należą borelioza i babeszjoza. Rzadziej występuje zakażenie erlichioza, ale warto poznać jej specyfikę ze względu na zagrożenie, jakie za sobą niesie.

Borelioza – objawy, które powinny zaniepokoić opiekunów, to: problemy z poruszaniem się, obrzęk stawów, wysoka temperatura, powiększenie węzłów chłonnych, problemy z oddychaniem, ospałość i apatia. Lekarz weterynarii w celu potwierdzenia diagnozy wykonuje badanie kliniczne oraz serologiczne krwi. Leczenie to proces długotrwały i wymaga podawania antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych.

Babeszjoza – w przypadku psów odpowiada za nią pierwotniak Babesia Canis. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia krwinek czerwonych co prowadzi do anemii, problemów z wątrobą oraz nerkami. Jej objawy początkowo mogą być mylone z przeziębieniem, pies staje się apatyczny, występuje podwyższona temperatura oraz zmniejszone pragnienie i apetyt. Wczesne diagnoza pozwala na zastosowanie przez weterynarza podstawowej terapii polegającej na podawaniu leków przeciwpierwotniaczych, stosowaniu płynoterapii oraz innych leków dobranych w zależności od objawów. Babeszjoza może mieć również o wiele trudniejszy do wyleczenia przebieg oraz liczne powikłania, dlatego tak ważna jest obserwacja zachowania pupila.

Erlichioza – to zakaźna wielonarządowa choroba, w przypadku której trudniej o diagnozę – objawy są nieswoiste i mogą być różnorodne. Obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała, apatię, biegunkę prowadzącą do utraty masy ciała, krwawienie z błon śluzowych lub powiększenie węzłów chłonnych i śledziony. Tylko leczenie podjęte we wczesnej fazie choroby daje psu szanse na całkowity powrót do zdrowia.

Samodzielne usuwanie kleszczy

Wykrycie na skórze psa pasożyta pozwala na jego szybkie usunięcie i przeciwdziałanie w ten sposób zakażeniu. Kleszcza możemy samodzielnie usunąć przy pomocy pęsety – należy złapać go przy skórze i powoli, lecz zdecydowanie, wyciągnąć ruchem obrotowym, przeciwnie do kierunku wskazówek zegara. Ważne by został usunięty w całości, bo inaczej może dojść do powikłań, z tego powodu nie należy przed usunięciem stosować żadnych maści i tłuszczy.

Działania profilaktyczne to ważny element dbania o zdrowie psa, aby uchronić go przed kleszczami i związanymi z nimi chorobami warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty – mogą mieć postaci sprayów, kropli spot on lub obroży. Na rynku dostępne są również nowe szczepionki łagodzące przebieg możliwych chorób.

Warto przeczytać