Medycyna weterynaryjna dynamicznie się rozwija, o czym z pewnością mogli przekonać się właściciele zwierzaków wymagających długotrwałego, skomplikowanego leczenia i rehabilitacji. Szczególnie ten ostatni element kojarzony jest już nie tylko z działaniem na rzecz ludzi – od lat 60-tych ubiegłego stulecia rehabilitacja stała się ważnym elementem w kuracji zwierząt. Dzięki niej możliwe jest uzupełnienie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego, co pozwala na przywrócenie pełnej sprawności oraz poprawę samopoczucia pupila.

Diagnostyka schorzeń podstawą leczenia i rehabilitacji

Stosowanie nowoczesnych metod rehabilitacji wymaga dokładnego zdiagnozowania problemu. Rozwój diagnostyki laboratoryjnej i innych obszarów medycyny weterynaryjnej musi postępować równocześnie, by dać pacjentom jak największe szanse na powrót do zdrowia. Z roku na rok większa jest nie tylko świadomość lekarzy weterynarii, ale również opiekunów kotów i psów, którzy poszukują możliwości jak najdokładniejszej i najszerszej diagnostyki. Oferta gabinetów i laboratoriów jest coraz większa i powszechne stały się takie badania jak: elektroencefalografia (EEG), elektromiografia (EMG), zdjęcie rentgenowskie (RTG), tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Ich zastosowanie, w zależności od zaobserwowanych objawów chorobowych, daje pełny obraz kondycji narządów i układów zwierzęcia, co pozwala na dalsze leczenie i rehabilitację.

Kiedy potrzebna rehabilitacja?

Rehabilitacja może wiązać się z powrotem do zdrowia po wielu rodzajach chorób i urazów. W zależności od potrzeb rehabilitant dobiera odpowiedni rodzaj terapii, niejednokrotnie działa też wielopłaszczyznowo, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Układ ruchu zwierząt jest narażony na wiele urazów, dla których opracowano program rehabilitacji, są to między innymi: złamania kości, zwichnięcia stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, zanik mięśni oraz stany zapalne narządów układu ruchu. Obszar kręgosłupa oraz kończyn wymaga również rehabilitacji wynikającej z przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych. Ten rodzaj medycyny weterynaryjnej sprawdza się także w przypadku uszkodzeń układu nerwowego, czyli na przykład niedowładów, porażenia lub zapalenia nerwów oraz problemów z równowagą. Rehabilitacja przynosi również efekty w leczeniu obrażeń i chorób skóry, w szczególności tych wynikających z wypadków – oparzeń, odmrożeń, blizn i ran trudno gojących się. Odpowiednio dobrana kuracja jest stosowana również u zwierząt, które nie mają większych problemów ze zdrowiem, ale są w podeszłym wieku lub mają tendencję do nadwagi i otyłości.

Nowe metody w medycynie weterynaryjnej

Zoofizjoterapia oferuje pacjentom wiele możliwości leczenia przy użyciu sprzętów, które od lat służą ludziom. W ramach fizykoterapii lekarz weterynarii może zalecić: elektroterapię, światłolecznictwo, ultradźwięki, krioterapię lub laseroterapię. To jednak nie koniec możliwości, nawet bez użycia specjalistycznych urządzeń zwierzęciu można zaoferować formy kinezyterapii: masaż oraz ćwiczenia bierne lub czynne.

Warto przeczytać