Wyprawy górskie – czego wymaga się od uczestników?

Jeśli ciekawi Cię aktualna oferta wypraw w góry, skieruj się na www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/wyprawy-gorskie/

Coraz więcej osób wykorzystuje swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zazwyczaj zaczynają od przemierzania polskich Tatr, z czasem jednak już im to nie wystarcza. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wyprawy na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju miejscach stają się aktualnie możliwe.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją nie tylko polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc), ale też najwyższe szczyty Azji, Meksyku oraz Afryki. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Oczywiście pomoc agencji mnóstwo ułatwia, ale jej przewodnicy nie zdobędą szczytów za nas. Niezbędna jest kondycja, która pozwoli nam znieść wielogodzinną wędrówkę z niezwykle masywnym, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków górskich odzieżą i specjalistycznym sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się pewnego doświadczenia w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, ponieważ im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe zagrożenie wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy przemieszczania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to wymogi, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]