Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Jeśli potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a oznaką ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze nosili obrączki

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga wiele wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednak niewielu wie. I choć uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak np. w Szwecji, we Włoszech, w Brazylii czy we Francji, nakłada się je na lewą rękę, gdzie wedle staroświeckich wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek razem, aczkolwiek obyczaj mówi, iż kobieta nie powinna finansować ich kupna, gdyż jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, dzisiaj z platyny bądź złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszą estetyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak miedź czy mosiądz) uosabiające potęgę uczucia. Dzisiaj do ich stworzenia stosuje się przeważnie złoto i platynę, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nieraz usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla małżonków cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]