Topaz mistyczny – technologia produkcji

Dowiedz się więcej o mistycznym topazie

Niepowtarzalny wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna szczyci się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku można błędnie stwierdzić, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ gorąca i powlekany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – odcienie

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz ma purpurowy kolor, niebieski zaś jest efektem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze skutki daje obrabianie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Często stosują go więc do produkcji wisiorków, kolczyków i innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych kreacji – świetnie prezentuje się również w pracy. Ważna jest też mnogość kolorów, dzięki której łatwiej możemy wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.