Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że webmasterzy znacznie chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Główne zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się we właściwy sposób na różnych ekranach. Warto także zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie istotnym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Zastosowanie tych z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które zapewnią responsywność strony. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach niezbędny element projektowania stron.