Biokominek narożny – dodatkowe ciepło i efekt wizualny

Odnawiasz mieszkanie i myślisz, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale jednocześnie chcesz, żeby nowa aranżacja pomieszczenia miała nowoczesny wygląd? Te dwie rzeczy można się pogodzić! Wystarczy w zamontować biokominek!

Czym cechują się biokominki

W latach, kiedy tak dużo mówi się o ochronie środowiska i smogu, oczywistym jest, że nawet właściciele domków jednorodzinnych stopniowo rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Analogiczne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne dają przecież ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie generują dymu. Spalane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają przyjemną ciepłą barwę płomieni, która przypomina paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można oprócz tego przystroić włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z płomieniem błyszczy się jak jarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w najrozmaitszych barwach lub polanami ceramicznymi, które wspaniale imitują takie gatunki drzew jak dąb, olcha, brzoza, bądź sosna, co zwiększa dynamikę ognia i nasila odczucie posiadania klasycznego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie pozostają rozgrzane jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło wydzielane jest jeszcze kilkanaście minut po ugaszeniu ognia.

Biokominek narożny – czy to się opłaca?

Obudowy biokominków produkowane są w wielu kształtach. Bardzo popularne są biokominki narożne, znamionujące się tym, że ich obudowa zagina się w prawo lub w lewo, dzięki czemu można umieścić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się też do zabudowy – daje to imponujący efekt aranżacyjny. Plusem biokominków narożnych jest to, że wydzielane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w kliku kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem będziemy rozważać, czy wybrać biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma przede wszystkim wartość estetyczną, trzeba jednak pamiętać, iż szkło hartowane jest dość drogim elementem i może wpłynąć na cenę biokominka. Poza tym osłona płomienia dłużej się nagrzewa, dlatego jeżeli chcemy używać biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, warto wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zamontowany nisko, a mamy w domu małe dzieci, trzeba kupić model z szybą, która nie da pociesze sięgnąć do płomienia.