Co to jest system SWIFT?

Poszerz swoją wiedzę o systemie bankowym SWIFT.

Mimo, iż właściwie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT stosują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na świecie wdrożone są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze danego państwa.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem niemal wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]