Co to jest złoto lokacyjne i czy można je kupić w Polsce?

Jeśli potrzebujesz 1 grama złota, skieruj się na ten adres.

Dużo martwimy się o emeryturę i o przyszykowanie się na ewentualną “czarną godzinę”. Stąd zazwyczaj dążymy do tego, aby choć raz na rok odkładać nadwyżkę środków finansowych na lokacie lub po prostu na koncie w banku. Od jakiegoś czasu jednakże ten sposób jest mało rentowny – stała inflacja i słabe oprocentowanie lokat powodują, że oszczędności nie dają zysku, a właściwie to z biegiem lat ich siła nabywcza się zmniejsza. Nic więc dziwnego fakcie, że pojawiło się zainteresowanie alternatywnymi metodami inwestycji, w tym także gromadzeniem złota lokacyjnego.

Co o złocie inwestycyjnym mówią polskie ustawy?

Inwestowanie w metale szlachetne opiera się na nabyciu ich wtedy, kiedy ich wartość na rynku jest niewysoka i ich sprzedaży, gdy ta cena podniesie się. Ale warto zaznaczyć, iż nie każdy wyrób ze złota jest uważane za kruszec lokacyjny, dlatego przykładowo skupowanie złotych pierścionków trudno nazwać inwestycją w złocie. Polskie prawo, a zwłaszcza ustawa o podatku od towarów i usług, przejrzyście definiuje co należy nazywać złotem inwestycyjnym. Zgodnie z aktualnymi aktami prawnymi jest to przede wszystkim kruszec o próbie 0.995 lub wyższej w płytkach albo sztabkach. Z kolei monety bulionowe ze złota muszą sprostać innym wymaganiom, żeby być nazwane za złoto lokacyjne. Muszą posiadać próbę wyższą niż 0.900, być wybite nie dalej niż w 1800 roku i co najistotniejsze – muszą być uznawane jako środek płatniczy w państwie, które je wybiło. Monety inwestycyjne nie są numizmatami, zatem nie uznaje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Przepisy definiują jeszcze jeden rodzaj złota inwestycyjnego, a mianowicie złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

Złoto lokacyjne – czy można nabyć je online?

W asortymencie krajowych dystrybutorów złota lokacyjnego bez problemu znaleźć można najpopularniejsze monety bulionowe z m.in. Austrii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki, jak i złote sztabki. Zakupy można dokonywać również przez internet i nie jest to propozycja tylko dla największych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą online bardzo bogatą ofertę sprzedaży złotych monet bulionowych o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji, jak i złota w sztabkach o wadze 1, 2 i 5 g. Dostępne jest dodatkowo złoto w tak zwanych „combibarach”, które pozwalają na odcięcie, a później odsprzedanie pojedynczych sztabek złota.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]