Funt szterling to nadal silna waluta

Kliknij tu jeśli interesuje Cię funt kurs.

Funt szterling, powszechnie znany również jako „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych walut świata. Mimo przynależności pierwotnie do struktur EWG a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i utrzymało swoją historyczną walutę.

Wartość funta brytyjskiego po Brexit

W wyniku Brexitu, który okazał się procedurą trwającą cztery lata, wartość funta względem dolara oraz euro wyraźnie spadła. Było to związane m.in. z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, wyjścia z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji również spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie poważnego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy dość znacznych skokach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie stała się bessa z 2020 r. wywołana kilkumiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednak podkreślić, że funt szterling to nadzwyczaj mocny pieniądz, funkcjonujący na Starym Kontynencie już od XII w., który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z dużych spadków spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z głośnego spekulacyjnego ataku znanego jako “Czarna środa” z 1992 r.

Czy Polaków jeszcze interesuje aktualny kurs funta brytyjskiego?

Funt szterling pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której w dalszym ciągu ochoczo lokują swój kapitał. Jest tak głównie dlatego, iż pomimo Brexitu, dziesiątki tysięcy naszych rodaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do ojczyzny i wciąż wspomaga finansowo swoich krewnych w Polsce. Aktualny kurs funta szterlinga śledzi zatem ogromna grupa rodaków. Poszukują oni przede wszystkim rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nieraz również danych historycznych dotyczących dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy można znaleźć np. na stronie kantoru internetowego, który uaktualnia kurs co parę sekund. Informacje te umożliwiają również wprawnym inwestorom wymienić walutę po rentownym kursie.