Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Jeśli chcesz kupić monety inwestycyjne, koniecznie odwiedź tę stronę.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mają do wyboru sporo sposobów: nabywać akcje podmiotów działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, czy też kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Kolejną taktyką jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, ale również monet bulionowych.

Co wyznacza bieżącą wartość złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w paru aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w seriach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, toteż ich design niesłychanie sporadycznie jest zmieniany. Z reguły złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie jedynie rocznikiem emisji. Trzeba wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza czystość i ciężar użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Zaletą monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jednakże emitenci wybijają także monety o wadze 1/50 czy 1/4 oz złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są najczęściej z 24 karatowego złota (.999), ale np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o wadze czystego złota, które się w nim znajduje.

W ofercie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, brytyjską Britannię czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]