Certyfikat SSL – co to jest i dlaczego warto go mieć

Certyfikat SSL to szczególne ochrona stron internetowych, gwarantujące podmiotom korzystającym z sieci poufność danych i jest rozwiązaniem wykorzystywanym powszechnie. Kiedy należy zabezpieczyć firmową stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL oznaczają szyfrowane połączenie, chroniące internautów odwiedzających daną stronę przed niekontrolowanym wyciekiem istotnych informacji – danych osobowych, haseł, loginów, numerów kart kredytowych itp. SSL certyfikaty są przeważnie wykorzystywane m.in. przez strony obsługujące bankowość internetową, serwisy aukcyjne, instytucje publiczne oraz sklepy. W certyfikaty powinny być wyposażone wszystkie strony, na których podaje się dane osobowe lub realizuje się płatności. Jak poznać, że strona została szyfrowana? Jeżeli w polu adresu widnieje oznaczenie „https” i charakterystyczna zielona kłódka, oznacza to, iż witryna jest bezpieczna.

Rodzaje certyfikatów – Wildcard SSL i Comodo SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane zazwyczaj przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym wariantem zabezpieczenia SSL służącym do obsługi jednej domeny internetowej i nielimitowanej ilości subdomen. Wydanie SSL Wildcard trwa jedynie 5 minut. Z kolei certyfikat Comodo SSL używany jest przez większe firmy i wymaga weryfikacji manualnej. Okres oczekiwania na jego wydanie jest także dłuższy – od 1 do 7 dni. Comodo EV SSL, to znaczy certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu wraz ze zweryfikowaną nazwą przedsiębiorstwa będącego właścicielem domeny. Klienci mogą też wybrać certyfikaty Geotrust SSL, które zależnie od wersji są przeznaczone zarówno dla niewielkich podmiotów, jak i dużych firm.