Fotele do pracy przy komputerze – na co zwrócić uwagę?

Po ośmiogodzinnym dniu spędzonym przed komputerem mogą nas boleć plecy. Bardzo istotne rzecz jasna będą ćwiczenia, ale także to nie zadziała, kiedy przed komputerem pracujemy na niezbyt wygodnym krześle. Dlatego nie powinniśmy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają bowiem pewność tego, że kręgosłup nie będzie zmęczony. Fotele do biurka rzutują też na nastrój załogi – ich odpowiednie wybór skutkuje wyższą skutecznością oraz wzrostem kreatywności pracowników. Jak więc kupować fotele do pracy przy komputerze? Czym grozi nietrafiony wybór tego rodzaju krzeseł?

Fotele do biurka – kup te z regulacją zagłówka oraz siedziska

W większych firmach niezmiernie ważna jest możliwość regulacji położenia podłokietników, siedziska i zagłówka foteli wyznaczonych do pracy przy biurku. Należy wszak pamiętać, iż będą na nich siadać osoby o zróżnicowanym wzroście – niżsi mogą skarżyć się na ból kończyn dolnych z powodu ich złego ułożenia, wyżsi natomiast na ból pleców po godzinach siedzenia na krzesłach z niewysokim oparciem. Istotna jest dodatkowo równowaga całego fotela do biura. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – zwłaszcza taka pięcioramienna. Podczas siedzenia przy komputerze ważne okażą się także podłokietniki, które znacząco ułatwią obsługę klawiatury, aczkolwiek są osoby, przedkładające fotele biurowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia warto wybrać fotele, do których bez trudu można kupić nowe kółka będące często psującą się ich częścią.

Starannie ustawione fotele do biurka to nie wszystko

Najpoważniejszymi dolegliwościami biorącymi się z nieodpowiedniej pozycji ciała podczas pracy za biurkiem będą przede wszystkim dysfunkcje kręgosłupa – tak w części lędźwiowej, jak i w okolicach łopatek. Należy oprócz tego wspomnieć, że schorzenia mogą dotyczyć także dłoni – zwłaszcza przy źle ustawionym poziomie czy braku podłokietników. Pamiętajmy również, iż nawet poprawnie wyregulowany fotel nie zapewni jego użytkownikowi zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przed komputerem powinno się często przeplatać krótką gimnastyką.