Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza jest uzależniony od miejsca, w którym taki sprzęt będzie używany. Zupełnie inne cechy docenią właściciele kawalerek, dużych domów, a jeszcze inne – pracownicy biur. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.
Oczyszczacz powietrza do domu
Jeden oczyszczacz powietrza nie jest w stanie filtrować zanieczyszczeń w całym domu, dlatego urządzenie powinno kupować się z myślą o konkretnym pomieszczeniu. Warto wybrać jedno lub kilka miejsc (np. salon, sypialnia, pokój dziecka), w których domownicy spędzają dużo czasu i na tej podstawie dobrać oczyszczacz.
Pomieszczenia w domach zazwyczaj są większe (często też wyższe) niż w mieszkaniach, więc przy wyborze oczyszczacza powietrza do domu warto zwrócić uwagę na jego wydajność.
Skuteczna filtracja wymaga umieszczenia oczyszczacza w widocznym miejscu (nie ma mowy o kątach, wnękach i innych miejscach, w których brakuje swobodnego obiegu powietrza). A skoro tak, to domowy oczyszczacz powietrza musi też dobrze wyglądać. Przed zakupem warto zastanowić się, czy chcemy postawić jedno większe urządzenie, czy np. dwa mniejsze.
Oczyszczacze powietrza w różnych rozmiarach – do domu i mieszkania. Jeśli oczyszczacz powietrza będzie ustawiony w salonie lub w domu będzie kilka takich urządzeń, to wygodna okaże się funkcja zdalnego sterowania przez aplikację mobilną. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkimi funkcjami oczyszczacza zarządzać można bezpośrednio z kanapy. Na ekranie smartfona dostępny jest też podgląd bieżących właściwości powietrza.
Oczyszczacz powietrza do mieszkania
Wybierając oczyszczacz powietrza do mieszkania warto zwrócić uwagę na głośność i tryby pracy. Mieszkanie najczęściej posiada mniejszą powierzchnię niż dom, więc łatwiej tu o przenoszenie się dźwięków.
Dobry oczyszczacz powietrza powinien posiadać kilka trybów pracy – najwyższe obroty (szybkie usuwanie zanieczyszczeń), tryb standardowy (praca dzienna) i tryb nocny (niskie obroty; głośność pracy w tym programie nie powinna przekraczać 35 dB). Im więcej trybów, tym lepsze dostosowanie pracy urządzenia do potrzeb użytkownika (przykładowo oczyszczacz powietrza LIFAair LA333 posiada aż 20 prędkości pracy wentylatora).
W mieszkaniach o mniejszej powierzchni ustawienie więcej niż jednego oczyszczacza powietrza w kilku pomieszczeniach może okazać się niemożliwe. W takiej sytuacji najlepiej będzie kupić jedno urządzenie i przenosić je w miejsca, w których spędzamy najwięcej czasu:
- poranki – kuchnia,
- godziny pracy – gabinet,
- wieczory – salon,
- noce – sypialnia.
Dlatego przed zakupem urządzenia, trzeba zwrócić uwagę na jego wymiary, wagę i łatwość transportu. Niekoniecznie oczyszczacz, który jest sporych rozmiarów będzie jednocześnie trudny w transporcie. Przykładowo, oczyszczacz powietrza Airdog X8 posiada specjalne kółka jezdne, które ułatwiają przenoszenie między pomieszczeniami.
W mieszkaniach, salon z aneksem kuchennym często tworzy jedno pomieszczenie, więc łatwiej też o roznoszenie się zapachów, zwłaszcza podczas gotowania. Oczyszczacz powietrza może skutecznie je neutralizować pod warunkiem, że został wyposażony w filtr węglowy. Zastosowany w nim węgiel aktywny pozwala na usuwanie z powietrza nieprzyjemnych zapachów, które powstają podczas gotowania, a także dymu papierosowego, zapachu zwierząt i innych lotnych związków organicznych.
Oczyszczacz powietrza do biura
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do biura? Przede wszystkim zwróć uwagę na układ lokalu. Jeśli powierzchnia biurowa składa się z wydzielonych pomieszczeń, to należy się kierować taką samą zasadą, jak w przypadku domów i mieszkań (jeden oczyszczacz na pomieszczenie).
Jeśli oczyszczacz powietrza ma pracować na większej przestrzeni (open space), to kluczowa będzie moc i wydajność. Przykładowo, oczyszczacz powietrza Wood’s GRAN 900 oczyszcza nawet 900 m³ powietrza w godzinę i może efektywnie pracować w pomieszczeniach o powierzchni do 160 m² (m.in. biura, sklepy, kawiarnie, gabinety lekarskie).
Biurka, krzesła, monitory i szafki to przeszkody, które mogą zaburzyć obieg powietrza nawet w otwartych przestrzeniach biurowych i w efekcie niekorzystnie wpłynąć na usuwanie zanieczyszczeń. Dobrze jeśli oczyszczacz powietrza posiada możliwość instalacji na ścianie (np. oczyszczacz Wood’s TALL 155). Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie pracuje efektywniej i wygląda bardzo estetycznie.
Duża liczba pracowników wpływa na zwiększoną obecność bakterii i wirusów. Zastosowany w oczyszczaczu powietrza filtr musi być skuteczny i jednocześnie niedrogi w eksploatacji (bo zużywa się szybciej). Dobrym rozwiązaniem jest wybór oczyszczacza z kasetą filtracyjną wielokrotnego użytku (filtr zmywalny). Jej zadaniem jest usuwanie pyłów zawieszonych PM10, PM2.5, wirusów, pyłków i zarodników grzybów. W przeciwieństwie standardowych filtrów, wystarczy wyczyścić kasetę, a następnie wykorzystać ponownie. W tego typu filtr wyposażone są oczyszczacze powietrza Airdog.
Wybierając oczyszczacz powietrza do biura, warto kupić model wyposażony w funkcję jonizacji i nawilżania powietrza.
Laptopy, monitory, smartfony i drukarki – to stałe elementy wyposażenia każdego biura. Niestety, duża liczba urządzeń elektronicznych nie wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie pracowników. Wytwarzają one szkodliwe jony dodatnie, które są powodem m.in. senności, bólu głowy, a także problemów z układem oddechowym, hormonalnym i nerwowym. Dzięki jonizacji powietrza, wytwarzane są jony ujemne, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie.
Z kolei funkcja nawilżania powietrza skutecznie zapobiega niekorzystnemu działaniu na organizm powietrza w klimatyzowanych wnętrzach. Należy do nich suche powietrze, które wysusza skórę i spojówki, a także prowadzi do nieżytu górnych dróg oddechowych.
Źródło tekstu: https://decofire.pl/blog/jaki-oczyszczacz-powietrza-do-domu-do-mieszkania-do-biura