Fundamenty to podstawa każdego budynku. Już w trakcie stawiania budynku musimy zadbać o to, aby dom był solidny. Znakomite właściwości posiada izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Sprawdźmy więc dlaczego warto ją zastosować.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroni przed wodą naporową
Czynniki zewnętrzne mają znaczący wpływ na konstrukcję nieruchomości. Niekorzystne konsekwencje wywołuje zwłaszcza działanie wilgoci, co może być przyczyną szybkiej utraty ciepła. Wilgotne fundamenty sprawiają, że spada poziom izolacji cieplnej, a co za tym idzie – wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najczęściej wykorzystywaną metodą hydroizolacji, która zabezpiecza nieruchomość przed niszczącym wpływem wilgoci oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Stosuje się ją zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i produkcyjnych. Fundamenty osłania się przy pomocy rozmaitych rodzajów izolacji. Izolację przeciwwodną stosuje się w skrajnych przypadkach, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z tzw. wodą naporową. Z kolei w większości przypadków wykorzystywana jest izolacja przeciwwilgociowa, pomagająca ochronić ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zadbaj o rogi, załomy i brzegi ścian
Fundamenty można izolować na zewnątrz i od wewnątrz. Służą do tego rozmaite elementy budowlane, na przykład tzw. lepiki, zaprawy cementowe, masy asfaltowo-żywiczne oraz emulsje silikonowe. Trzeba podkreślić, że profesjonalna izolacja przeciwwilgociowa fundamentów wymaga wykonania oddzielnych schematów dla trudno dostępnych miejsc jak przykładowo: kąty, załomy czy zespojenie murów. Dlatego roboty warto zlecić specjalistom mającym ogromne doświadczenie w tym zakresie – tylko wówczas zyskamy gwarancję, że nasz dom jest profesjonalnie chroniony przed oddziaływaniem wód gruntowych.