Nie tylko do zabytków – okna skrzynkowe

Chcesz zamówić okno skrzynkowe? Wejdź na www.oknostol.com.pl/okna/okna-skrzynkowe/

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Często spotkać je można w zabytkowych gmachach, wiejskich chałupach lub pałacach. Obecnie są one wytwarzane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, gdyż użycie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Warto jednak zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory estetyczne coraz chętniej montowane są również w nowszych budynkach. Szczególnie, że obecne wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolacja, która chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często podzielone są na cztery elementów – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i dawniej były wykorzystywane do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach wzniesionych przed laty – na przykład chatach ceglanych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, powinny być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotychczas najchętniej wybierano sosnę i dąb, lecz ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują również drewno egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti są bowiem dużo bardziej odporne na działanie wilgoci, wiatru oraz skrajnych upałów.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]