Nowoczesna izolacja fundamentów

Fundamenty to niewątpliwie kluczowe części budynku. Jeśli będą zniszczone staną się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Szczególnym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, która może szybko je zniszczyć, zaś efekty tego będą zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc temu zapobiec warto już podczas projektowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą potrzebne kosztowne i bardzo trudne prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej zauważalne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak wiec je odróżnić? Które metody pozwolą na ich uniknięcie?

Izolacja fundamentów – czemu tak ważna?

Jak już napisaliśmy, nasiąkanie może okazać się naprawdę niebezpieczne dla domu. Jeśli wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie farby, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo szybko bowiem mury zajmują grzyby i porosty, zaś te mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla życia mieszkańców domu. Naprawdę groźne będą dla ludzi z alergiami i chorobami systemu immunologicznego, u których nierzadko owocują także śmiercią. To dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niszczycielskim wpływem wilgoci. Które techniki to umożliwiają?

Surowce do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pozioma chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem oraz wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie nierzadko występują powodzie. Ważne okazuje się także to, które surowce będą zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze należy sięgać po produkty uznanych producentów.