Profesjonalna renowacja okien zabytkowych

Zobacz, gdzie zamówić okna zabytkowe

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie lepiej niż te wytwarzane obecnie więc są niewątpliwą dekoracją budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, a na ich cenę w dużym stopniu rzutuje także wiek. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem kupionych w markecie materiałów. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, co sprawia, że potrzebne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, który posiada wiele mocnych stron, ale wymaga regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która potrzebuje dużych umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym razie mogą otrzymać dotkliwe kary.

Lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]