Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Jeśli chcesz kupić sklejkę Peri, koniecznie odwiedź ten adres

Deski szalunkowe to kluczowy komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jednakże przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki mają również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]