Tarcica – ważna nie tylko w budownictwie

Tarcica to produkt drzewny który znajduje bardzo ważne zastosowanie głównie w branży budowlanej, a poza tym w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej stosowania wydatnie wpływa to, że produkt ten znaleźć można w wielu rodzajach, które determinują gabaryty wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, mokra i sucha

Zakłady drzewne proponują swym klientom różne rodzaje tego wyrobu. Przede wszystkim zakupić można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego za pomocą pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też konkretnych parametrów użytkowych, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgotności. Przy produkcji tarcicy mokrej zaś obróbka taka nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się także na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana określonej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej powierzchnie są obrobione. Tarcica nieobrzynana posiada natomiast obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Ponadto istnieje możliwość produkowania tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy powstają między innymi deski, bale, listwy, belki czy łaty.

Do czego używana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wytworzona z dobrego gatunkowo materiału i poddana pieczołowitej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie niezbędne są wysokie walory estetyczne oraz świetne parametry techniczne. Natomiast tarcica prezentująca niższą jakość używana jest przede wszystkim do produkcji papieru, a także w budownictwie, przykładowo do tworzenia konstrukcji budowlanych i więźb dachowych.