Automatyzacja magazynowa – system regałów i przenośniki rolkowe

Współczesne hale magazynowe mają nieraz dużą powierzchnię i składują setki tysięcy sztuk towarów. To sprawia, że, aby zachować wysoką efektywność ich pracy, należy wdrożyć stosowne rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, usprawniająca procesy rozładunku, wysyłki i przechowywania przechowywanych materiałów. Pod tym pojęciem kryje się wiele udogodnień, wśród których największe znaczenie mają system regałów przesuwnych, wózki systemowe oraz transport poziomy. Jak poprawiają one wydajność magazynów?

Automatyka magazynowa – sprawny transport towarów

Jednym z największych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu towarów wewnątrz magazynu efektywniejszym, szybszym i bezpieczniejszym. Dziś jest to osiągalne dzięki technologiom takim jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, na ogół składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Natomiast zastosowanie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Przesuwane regały przemysłowe

Inny z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w składach o niewielkim metrażu oraz w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem są przesuwane regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zostać zwiększona o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszczególnych palet będzie niemal tak łatwe, jak w przypadku typowych systemów regałów. Do składowania towarów o niższej wartości, można także użyć automatycznych szaf magazynowych.