badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne kierowców Kęty, badania psychologiczne Bielsko

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Badania psychotechniczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie aparaty wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badanie psychotechniczne składa się z dwóch części. W pierwszej kolejności kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą badań psychologicznych jest część praktyczna, która sprawdza przede wszystkim widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]