Co mają na celu badania operatorów?

Dowiedz się, komu zlecić badania operatorów Bielsko

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada również na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są konieczne?

Prawo dokładnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i to powoduje, że robienie tego typu badań jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Kontroluje się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także zdolność oceny odległości, poziom koncentracji i prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe przecząco lub twierdząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Najczęściej są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]