Jak przebiega zakładanie i utrzymanie trawników?

Schludny trawnik wygląda stylowo i wspaniale komponuje się z całością posesji. Na rynku istnieją firmy, które gruntownie zajmują się utrzymaniem trawników. Do kogo skierowana jest ich oferta i jakie prace realizują?

Zakładanie i utrzymanie trawników – jakie gatunki roślin zazwyczaj się wykorzystuje?

Firmy zajmujące się pielęgnowaniem trawników stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich m. in. gminy, rozmaite instytucje, zarządy dróg i zieleni czy ogrody pałacowe, które muszą zadbać o ogromne areały przestrzeni. Do obsiania trawnika używa się wiele gatunków roślin, do których zaliczamy kostrzewę owczą, mietlicę psią czy wierzchlinę łąkową. Dużą popularnością cieszy się również trawa rozkładana, która pozwala na błyskawiczne urządzenie estetycznej przestrzeni. Co wybrać – trawniki siane czy z darni? Wybór powinien zależeć od wielkości przestrzeni, oczekiwanych efektów oraz rodzaju posesji. Gatunki rozkładane dobrze spisują się nawet w przypadku terenu ze znacznym spadkiem.

Zakładanie i utrzymanie trawników – zwalczanie mchów i napowietrzanie

Podmioty zajmujące się dbaniem o trawniki używają nowoczesnych narzędzi, które pomagają przeprowadzić wszystkie prace. Wśród nich wyróżniamy np. równiarki laserowe, rekultywacyjne, koparki oraz wiele innych potrzebnych urządzeń. Dzięki nim prace takie jak koszenie trawników przebiegają o wiele sprawniej. Niezwykle istotne jest także nawadnianie trawnika, które coraz częściej odbywa się przy pomocy nowoczesnych linii kroplujących. Podmioty zajmujące się pielęgnowaniem terenów zielonych dbają także o regenerację trawnika, który stracił swój dawny wygląd wskutek przyczyn zewnętrznych, takich jak mróz lub uszkodzenia mechaniczne. Dzięki specjalistycznym zabiegom, do których zaliczyć można skaryfikację, zwalczanie mchów czy włókowanie, trawnik znowu wygląda estetycznie.