Jak skalkulować koszt wydruków 3D?

Tutaj znajdziesz więcej informacji o drukowanie 3D cena.

Dostępność zamówienia wydruku 3D dowolnego projektu, makiety czy podzespołów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest stała produkcja, w większości wypadków decyduje się ona na nabycie własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Natomiast jeżeli potrzeba skorzystania z modelu 3D jest doraźna lub w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie opracowywania planu działań pojawia się często pytanie: jak określić cenę wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez odpowiednich plików zapłacisz więcej

Na końcową cenę druku 3D wpływa mnóstwo czynników. Zlecający druk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem w odpowiednim formacie (STL bądź STEP), z pomocą którego można wstępnie wyliczyć koszt wykonania zamówienia. Nierzadko firma zlecająca opracowuje zaledwie prototyp lub rysunek projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest odpowiednio wyższa w związku z koniecznością przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego przedmiotu przy pomocy skanera 3D. Dodatkowe czynniki znamiennie wpływające na końcowy koszt wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku oraz materiałów, z których wykonany będzie produkt. Jednakowo istotne jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przede wszystkim od kubatury obiektu i tego, czy wydruk ma mieć całkowite czy procentowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dalszej obróbki (m.in. lakierowania lub impregnacji).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie można właściwie wyliczyć ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny lub, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić kwestionariusz i jak najwnikliwiej zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Eksperci CADXPERT służą także poradą odnośnie wyboru materiału oraz najlepszej techniki druku.

Lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]