Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Jeśli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko Biała, skieruj się na http://www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: co się na nie składa?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają znacznie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma dokładność i szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób planujących zostać operatorem maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie potrafiła w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]