Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Na http://www.badaniabielsko.pl dowiesz się, jak zamówić badania psychotechniczne Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiego reagowania czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]