Kto powinien wykonać badania wysokościowe

Więcej szczegółów o badaniach wysokościowych Bielsko

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować występowanie niebezpiecznych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się specjalistycznym badaniom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Co jaki czas trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych i stropach

Definicję pracy na wysokości określa Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według tego aktu prawnego uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na słupach, stropach, rusztowaniach itd. Specjalistyczne badania pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku lub innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech stadiów – badania laryngologicznego, okulistycznego oraz neurologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku padaczki, wad wzroku lub chorób błędnika. Uzupełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, konieczność noszenia okularów, jak również cukrzyca i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]