Ukryte wady pojazdów używanych. O inspekcji auta przed zakupem

Zakup samochodu używanego na ogół wiąże się z jakimś ryzykiem – takie auto jest naturalnie o wiele tańszy niż pojazd kupowany prosto z salonu, niemniej jednak może ukrywać różnorodne uszkodzenia. Jak znaleźć sprawne auto i ustrzec się strat finansowych?

Kupno samochodu używanego – na co trzeba uważać?

Rok w rok wielu Polaków postanawia o zakupie samochodu z drugiej ręki, co daje oszczędność nawet do kilku tysięcy złotych w porównaniu do pojazdów kupowanych prosto z salonów. Transakcje tego typu niekiedy nie idą po naszej myśli – może się zdarzyć, że faktyczny stan techniczny pojazdu jest przemilczany przez zbywcę, a skryte uszkodzenia wychodzą na jaw już po zatwierdzeniu umowy. Jak ustrzec się takich przypadków i wybrać samochód na miarę naszych oczekiwań? Przed finalizacją zakupu istotne jest skrupulatne zweryfikowanie pojazdu, np. sprawdzenie historii samochodu. Robi się to sczytując numer VIN – z jego pomocą możemy sprawdzić, kto był właścicielem auta, uzyskać dane o uszkodzeniach pojazdu, ewentualnych wypadkach oraz jego przywłaszczeniach. Należy także zdiagnozować stan techniczny samochodu za pomocą specjalistycznego urządzenia – demaskuje to skryte uszkodzenia.

Inspekcje samochodów przed kupnem – jak wyglądają?

Nie wiesz, co należy sprawdzić podczas kupna auta z drugiej ręki? A może nie dysponujesz czasem na samodzielne przejrzenie kondycji samochodu? W ustrzeżeniu się bolesnego zaskoczenia pomoże profesjonalna inspekcja auta, którą zrealizują wyspecjalizowane firmy. Przedsiębiorstwa o tym profilu działalności mają w dyspozycji specjalistyczne urządzenia do diagnostyki, które wykorzystują m.in. do badania grubości lakieru. Inspektorzy firmy dojeżdżają do miejsca, w którym zaparkowany jest auto, sczytują VIN, sprawdzają, czy pojazd nie był przedmiotem kradzieży, a po ukończonej kontroli tworzą fotorelację i kompleksowy protokół na temat kondycji auta.