Potrzebujesz kiszonych warzyw? Powinieneś odwiedzić tę stronę.
Warzywa kiszone są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to typowo słowiański rarytas, z rzadka napotykany w pozostałych regionach świata. Jednak domowe kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.
Kiszonki znane są nam od tysiącleci
Wedle historyków metoda konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w soli, w solance czy też w zlewie z octu, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiącleci. Ta metoda przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym się je zanurza, hamuje rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat wstecz był to najlepszy sposób, by wydłużyć czas zdatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw nawet o kilka miesięcy. Stąd też pojawił się obyczaj preparowania m.in. kiszonek z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory od zawsze słyną z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Charakteryzują się one np. sporą zawartością witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z owoców dyni lub pulpy ziemniaczanej.
Kiszone przetwory warzywne w Polsce i na świecie
Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni generalnie na wszystkich kontynentach, także w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Tymczasem ogórki kiszone są tam bodajże wyjątkowo lubianym dodatkiem do hamburgerów, hot-dogów i kanapek. Nad Wisłą obok ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. pomidory, brokuły, a także owoce (przykładowo jabłka).
Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im chrupkości i kwaśności. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą lub ważnym dodatkiem do setek dań lokalnych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonek różnić się w oddalonych od siebie rejonach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w Japonii.
Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]