Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

Zielona tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, nieważne czy mają 13, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, że jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablicy kredowej

Na początku warto zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ sporządzano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, w związku z tym sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższym kontrastem, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych salach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są stopniowo wypierane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Jak można użyć tablice kredowe w domu?

Tablice kredowe, zwłaszcza te o czarnym kolorze, to także bardzo dobry dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wspaniale komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą rozmaite dewizy czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 4-10 złotych, a starczy na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć pisanie liter oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.