opony motocyklowe

Jak dobrać opony do motocykli?

Opony to zdecydowanie jeden z najistotniejszych podzespołów każdego jednośladu. To jedyne części, które w trakcie jazdy stykają się z nawierzchnią drogi, tym samym to one mają kolosalny wpływ na osiągi, komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. To wystarczające argumenty za tym, żeby ich wybór uważnie przemyśleć i nie starać się zaoszczędzić na zakupie taniego ogumienia. Na co jednak zwrócić uwagę, aby mieć pewność, iż wybieramy opony wysokiej jakości, a zarazem odpowiednio dopasowane do modelu motoru, stylu jazdy oraz rodzaju przemierzanych na co dzień dróg?

Opony do motocykli – trzymać się zaleceń producenta maszyny

Dla każdego modelu jednośladu przypisany jest odpowiadający mu rozmiar kół, którego nie zaleca modyfikować. Wprawdzie w przypadku aut zmiana rozmiaru nierzadko jest możliwa, to dla kierowców motocykli przeważnie kończy się pechowo. Wybierając opony motocyklowe należy zatem sumiennie trzymać się wskazówek producenta jednośladu, gdyż założenie niewłaściwego ogumienia może mieć ogromny wpływ na sterowność i stabilność pojazdu.

Opony do motocykli – co oznacza indeks prędkości oraz nośności?

Kupując opony do motocykli, powinno się zwrócić uwagę też inne ich parametry, dzięki którym dokładniej dopasujemy je do uprawianego stylu jazdy. Pod tym względem decydujący jest indeks prędkości – im jest wyższy, tym większą prędkość można osiągnąć na danym modelu opon. Niemniej ważny jest także indeks nośnościsygnalizujący, jakie skrajne obciążenie zniesie dane ogumienie.

Diagonalne czy radialne

Podczas kupna opon motocyklowych należy przyjrzeć się również konturowi ich osnowy, a więc karkasowi. Pod tym kątem odróżniamy dwa typy opon – radialne oraz diagonalne. Diagonalne, ze względu na grubsze ścianki boczne oraz prostą budowę nadają się głównie do jazdy off-road. Opony radialne natomiast cechują się promienistym ułożeniem osnowy i większą sztywnością, co powoduje, że są właściwym wyborem do maszyn wyczynowych.

Lokalizacja:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]