Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Dowiedz się więcej o kantarze dla konia na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. W następstwie tego musi on być dobrany do kształtu i rozmiaru głowy konia oraz nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć właściwy kantar? Na jakie jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy taśmowy?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane też halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec dzięki nim sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Jeszcze większy komfort dają kantary podszywane – przykładowo sztucznym albo naturalnym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów czy treningów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt i kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla koni arabskich, wielkopolskich, huculskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]