Kłódka trzpieniowa czy na szyfr? Jak wybrać wytrzymałą kłódkę

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pomieszczeń i pojemników. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym spotykane są również kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia wytrzymałości na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.