Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Chcesz kupić łańcuchy samochodowe? Zobacz tu

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również motywem zaplotu, mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]