toczek jeździecki, kaski jeździeckie, toczek do jazdy konnej

Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportu, gdzie ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, z uwagi sporą prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa jeźdźca, która bezwzględnie powinna być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla pasjonatów jazdy konnej można nabyć dwa typy ochrony na głowę – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednak tak dobrej ochrony jak kask, przez co wskazany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niewielkiej prędkości. Pod tym względem dużo lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowych sportowców i ma atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować odpowiednimi certyfikatami, a także umożliwiać regulację swojego rozmiaru bądź być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie należy także iść na kompromis. Dlatego, jeżeli w naszej okolicy nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, warto zamówić go w sklepie internetowym.

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]