Aspirator do odkurzacza czy tradycyjna gruszka – co lepsze?

Katar u małych dzieci to dość powszechna, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy doskwiera im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie kataru jest bardzo ważne?

Gromadzący się katar może prowadzić do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może przekształcić się w poważniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina spływa po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można usuwać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do wnętrza gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach sporą popularnością cieszy się natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może wywoływać zdumienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele wydajniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu flegmy 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa dziecka. Katarek do odkurzacza można kupić w 3 wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).