Biopsja gruczołu krokowego – krótki i precyzyjny zabieg

W tym miejscu otrzymasz szczegółowe wiadomości o biopsji fuzyjnej prostaty.

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu oraz wymiarów do włoskiego orzecha. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie lub przerost tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć alarmujące zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować ryzyka jego możliwego rozwoju.

Problemy mikcją i erekcją – niepokojące objawy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie pojawiać się u urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy ze wzwodem i wytryskiem, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki wykorzystaniu równocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się wyłącznie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym z reguły ok. 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza jeszcze po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, stąd pełna procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki i posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]