Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek często powracających stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.