Zapalenie gęsiej stopki, znajdującej się w kolanie, szczególnie często dotyka sportowców i zwykle jest efektem przetrenowania. Co jeszcze przyczynia się do tego urazu? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja zapalenia gęsiej stopki? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Gęsia stopka – co to jest?
Gęsia stopka, nazywana też gęsią stopą lub nóżką, to wspólny przyczep mięśni: krawieckiego, smukłego i ścięgnistego oraz błony powięzi do kości piszczelowej. Czasem wyróżnia się dodatkowo gęsią stopkę powierzchowną (tworzoną przez mięsień krawiecki) i głęboką (tworzoną przez mięsień półbłoniasty).
Gęsia stopka nazwę wzięła od charakterystycznego kształtu, tworzonego przez równolegle ułożone mięśnie z wypełnionymi tkanką ścięgnistą przestrzeniami pomiędzy nimi.
Gęsia stopka znajduje się po wewnętrznej stronie kolana i pełni bardzo ważne funkcje: stabilizuje kolano oraz umożliwia zginanie nogi i jej rotację wewnętrzną.
Gęsia stopka – zapalenie i jego przyczyny
Zapalenie gęsiej stopki (a dokładniej ścięgien mięśni lub kaletki gęsiej stopki) szczególnie częste jest u sportowców: biegaczy, zwłaszcza długodystansowych, kolarzy, piłkarzy, koszykarzy czy pływaków. Do jego powstania przyczyniają się:
- niepoprawna technika podczas treningów (m.in. kierowanie stóp lub kolan do wewnątrz, pronacja, czyli wykrzywianie nogi w kostce),
- niewłaściwie dobrane obuwie,
- brak rozgrzewki,
- a także: cukrzyca, otyłość, choroby stawów.
Zasadniczą przyczyną zapalenia kaletki gęsiej stopki jest jednak przetrenowanie i zbyt duże obciążenia stawów kolanowych. Nie bez znaczenia pozostają też wcześniej przebyte urazy oraz schorzenia czy niestabilność kolana.
Objawy zapalenia gęsiej stopki
Stan zapalny gęsiej stopki można rozpoznać po:
- bólu pod kolanem, od wewnętrznej strony – początkowo umiarkowanym, silniejszym rano, podczas treningów i rozciągania, z czasem również w trakcie codziennych czynności (jak siadanie, kucanie, wstawanie, chodzenie po schodach) oraz w nocy,
- obrzęku,
- miejscowej tkliwości,
- porannej sztywności stawu.
Leczenie zapalenia gęsiej stopki
Lekarz diagnozuje to schorzenie na podstawie wywiadu, badania palpacyjnego i testów funkcjonalnych, nieraz dodatkowo sięga po badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny i/lub artroskopię. Jest to o tyle ważne, że podobne objawy mogą dawać zapalenie więzadła pobocznego piszczelowego, łąkotki przyśrodkowej lub po prostu zmiany zwyrodnieniowe.
Jak zwykle przy tego typu schorzeniach, leczenia zapalenia gęsiej w pierwszej kolejności skupia się na cofnięciu stanu zapalnego, zmniejszeniu obrzęku i bólu. W tym celu odciąża się kończynę, stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz zimne okłady.
Gdy tkanki są już względnie zdrowe, wdraża się ćwiczenia rozciągające, rozluźniające i wzmacniające, by stopniowo wracać do pełnej sprawności po zapaleniu gęsiej stopki.
Ile trwa taka rekonwalescencja? Trudno powiedzieć, bo to bardzo indywidualna kwestia, zależna od wielu czynników. Może ona zająć około 8-16 tygodni, ale czasem trwa dłużej.
Zapalenie gęsiej stopki – rehabilitacja
Rehabilitacja kojarzy się głównie z późniejszym etapem powracania do formy niż z leczeniem stanów zapalnych, jednak w przypadku zapalenia gęsiej stopki fizjoterapia może pomóc od samego początku. Zwykle stosuje się w takich sytuacjach zabiegi:
- laseroterapii (również laserami wysokoenergetycznymi), która przekazuje energię do uszkodzonego obszaru i pobudza regenerację tkanek oraz krążenie,
- magnetoterapii – o działaniu przeciwbólowym i biostymulacyjnym,
- sonoterapii (terapii ultradźwiękami), która redukuje ból i stan zapalny oraz wspiera procesy samonaprawy.
Gdy miną silne dolegliwości zapalenia gęsiej stopki (ból, obrzęk, stan zapalny), fizjoterapeuta stopniowo zacznie wdrażać najpierw elementy terapii manualnej i masaże, a z czasem też ćwiczenia. Wszystko po to, by rozluźnić i rozciągnąć napięte mięśnie. Ten cel można też wesprzeć w przypadku gęsiej stopki tapingiem (czy inaczej kinesiotapingiem).
Trzeba pamiętać, że dla trwałej poprawy kluczowe jest stosowanie się do zaleceń, a także zidentyfikowanie i usunięcie przyczyny kontuzji. Może w tym pomóc trener lub właśnie fizjoterapeuta, który skoryguje ewentualne błędne wzorce ruchowe.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/gesia-stopka-i-jej-zapalenie-przyczyny-objawy-rehabilitacja/