Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Implanty stomatologiczne to najlepsza metoda na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są względnie łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant stomatologiczny, a dokładniej jego korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Ich zakładanie jest też mniej dotkliwe dla pacjenta aniżeli założenie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania przyległych zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów zabieg i jakie kroki trzeba przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – kolejne kroki terapii

proces założenia implantów zębowych rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia. Ponadto ważne jest również pozytywne nastawienie i zapanowanie nad nerwami. Następnie dentysta dokonuje nacięcia dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z metod piezochirurgii oraz specjalnie dobranych wierteł. To niesłychanie skomplikowana część zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego biegłości i wyczucia. Precyzja konieczna jest również przy umieszczeniu implantu zębowego w kości. Kiedy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarz musi jedynie zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a strach przed odczuciem bólu

Myśl o wszczepieniu implantu zębowego budzi w niektórych pacjentach obawy związane z potencjalnym silnym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz bezpośrednio po nim. Szczęśliwie niepokój ten jest kompletnie bezzasadny. Współczesna implantologia korzysta z niezmiernie wydajnych środków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie podatni na ból mogą oprócz tego poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie eliminującego problem strachu przed leczeniem stomatologicznym.