Przepuklina jest jednym z najgroźniejszych dolegliwości. Mimo tego często bagatelizujemy jej początkowe objawy, pozwalając na jej rozwinięcie. To z kolei może skutkować groźnymi komplikacjami, w wielu sytuacjach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to wydostanie się błon z jamy ciała, przez co rośnie ryzyko wystąpienia groźnych infekcji. Najczęściej obserwowana jest przy udzie, lecz może pojawić się również w jamie brzusznej czy między żebrami. W przypadku jej zauważenia musimy jak najszybciej udać się do specjalisty, a ten zastosuje właściwe, efektywne metody terapii.
Jak ustrzec się przepukliny?
Przepuklina najczęściej okazuje się skutkiem zbytniego obciążenia – powstaje między innymi przy dźwiganiu ciężkich rzeczy. Często natomiast przyczyny jej pojawienia się są całkowicie inne – może to być niedobór białka, wskutek którego uszkodzone są błony utrzymujące narządy brzucha. Niebezpieczeństwo pojawienia się przepukliny rośnie z biegiem lat, zatem najbardziej narażeni są starsi pacjenci, ale nierzadko notuje się ją także u maluchów – szczególnie niemowląt.
Przepuklina – jak postępować?
Zwalczenie przepukliny musi zostać rozpoczęte jak najprędzej i być nadzorowane przez dobrego lekarza. Dzisiejsze metody są o wiele efektywniejsze od tych wykorzystywanych przed laty i eliminują objawy niepożądane. Zamiast szyć tkanki chorego, w miejscu przepukliny wkłada się specjalne membrany, a te pozwalają na ograniczenie napięcia i przez to zażegnanie ryzyka kolejnego wystąpienia tej dolegliwości.