leczenie stożka rogówki, megaride kraków

Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Stożek rogówki to dolegliwość, która w dużym stopniu ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać inne schorzenia oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki manifestuje się już około 30. roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który mocno skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, niemniej jednak posiada mnóstwo receptorów bólowych. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w centralnej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, czasami zdarza się także podwójne widzenie. Stożek rogówki często współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na wczesnym etapie dolegliwość jest korygowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jakkolwiek potrzebne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne zabiegi

Korekcja stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem różnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej skuteczną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Świetne rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie astygmatyzmu lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem usuwa wadę wzroku.

Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]