Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Obecnie natomiast, stosując odpowiednie sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, że leczenie będzie w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne zawsze, jeżeli rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, dzięki którym stomatolog może dotrzeć do najgłębiej położonych partii zęba. Dobrze przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Oprócz narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie wizyty i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono potrzebne, warto udać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi narzędziami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci piszą w internecie.