Nie warto wstydzić się konsultacji z urologiem

Jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących urologii w Krakowie, skieruj się w to miejsce.

U szeregu pacjentów badanie u urologa wywołuje skrępowanie. Choroby, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące objawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o kilka miesięcy badanie u urologa. Takie postępowanie jednakże może skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Udaj się do lekarza urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu odpowiadają między innymi za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować masa przeróżnych objawów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na które więc symptomy trzeba zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do niezwłocznego udania się na badanie urologiczne? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, a więc zauważenie w nim ropy albo krwi, jego spienienie czy ciemniejsze zabarwienie, ale również pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy bywają też mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza lub pleców i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni udać się do niego jeśli mają problemy z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie) czy kiedy spostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Należy też zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, celem zbadania gruczołu sterczowego.

Codzienność dyżuru urologa – wazektomia, leczenie wodniaka jądra i skomplikowane zabiegi

Pacjenci zazwyczaj przychodzą do gabinetu lekarza urologii celem konsultacji odnośnie wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu) oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też sporo skomplikowanych zabiegów, jak np. nefrektomia (a więc usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]