Próchnica zębów – jak ją rozpoznać?

Sprawdzona stara prawda medyczna mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stosując się do tej doktryny, postaramy się przekazać Państwu potrzebną wiedzę do wczesnego zdiagnozowania próchnicy.

W stomatologii, jak w każdej innej dziedzinie medycyny, doświadczenie i dogłębna wiedza pozwolą tylko fachowcowi – stomatologowi z dużą pewnością ocenić wczesne zmiany. Bardzo rzadko sami przeprowadzamy dokładną ocenę stanu zębów. W takiej sytuacji uważamy, że korzystniej będzie taką ocenę zlecić lekarzowi stomatologowi. Dla tych z Państwa, którzy podejmą się sami takiej oceny, podajemy podstawowe informacje o próchnicy zębów.

Pierwsze objawy próchnicy

Pierwszymi objawami próchnicy są charakterystyczne białe przebarwienia, tzw. plamki próchnicowe. Można je niestety pomylić z nieszkodliwymi odwapnieniami, które pogarszają jedynie estetykę zębów. Plamek próchnicowych głównie należy szukać na przestrzeniach międzyzębowych i w pobliżu dziąseł, czyli w miejscach gdzie zwykle zalega płytka nazębna, będąca pożywką dla bakterii próchnicowych. Już na tym etapie polecamy wizytę u stomatologa, ponieważ nie zawsze amator diagnosta potrafi ocenić właściwie rodzaj zmiany.

Na tym etapie rozwój próchnicy można zahamować stosując odpowiednią dietę bogatą w wapń, a ubogą w węglowodany (zwłaszcza nie spożywać ich po godz. 16.00 ), także stosując prawidłowe nawyki higienizacyjne: używać dobrej jakości preparatów (szczotka, pasta, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej).

Kolejne etapy rozwoju próchnicy

Kolejnym etapem rozwoju choroby jest zmiana zabarwienia plamek próchnicowych na ciemne. Próchnica kolejno atakuje: szkliwo, zębinę, pojawiają się pierwsze dolegliwości próchnicowe. To absolutnie powinno skłonić Pacjenta do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jest to etap choroby, na którym można jeszcze całkowicie zapanować nad jej ekspansją, usuwając zajętą procesem próchniczym tkankę i uzupełniając ją materiałem kompozytowym.

Kolejny etap rozwoju próchnicy to stan zapalny miazgi, powodujący bardzo silne dolegliwości bólowe. Wymaga leczenia kanałowego i zagraża utratą zęba.

Musicie Państwo wiedzieć, że próchnica zębów to nie tylko proces ograniczony do jamy ustnej, to także choroba ogólnoustrojowa. Dotyka przede wszystkim układu kostno-stawowego i układu sercowo-naczyniowego, potęguje rozwój chorób odogniskowych.

Najważniejszymi elementami profilaktyki próchnicy zębów są prawidłowe nawyki higienizacyjne jamy ustnej i wizyty kontrolne u stomatologa.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/profilaktyka-prochnicy-zebow/